SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
VB ditambah PPN
Tahun pembuatan
2021
Kondisi
Bekas
Lokasi
Vuren Belanda
Standar-SZM SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
more Images
YouTube video
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
SCANIA R450 6X2/2 LED RETARDER
Data mesin
Nama mesin:
Standar-SZM
Pabrikan:
SCANIA
Model:
R450 6X2/2 LED RETARDER
Tahun pembuatan:
2021
Kondisi:
baik (bekas)
Harga & Lokasi
VB ditambah PPN
Lokasi:
Vuren, The Netherlands Belanda
Hubungi
Rincian teknis
Jarak tempuh:
445.587 km
Daya:
450 kW (611,83 hp)
Pendaftaran pertama:
Jenis bahan bakar:
diesel
Ukuran ban:
385/55R22,5
Konfigurasi gandar:
6x2
Jarak roda:
4.130 mm
Bahan bakar:
diesel
Rem:
retarder
Warna:
hijau
Kabin pengemudi:
kabin tidur
Tipe perpindahan gigi:
otomatis
Kelas emisi:
Euro 6
Suspensi:
udara
Panjang total:
6.500 mm
Lebar total:
2.550 mm
Tinggi total:
4.070 mm
Perlengkapan:
Rincian penawaran
ID iklan:
A19864315
Nomor referensi:
Pembaruan:
terakhir pada 14.04.2026
Deskripsi
= Additional Options and Accessories =
- 2nd Diesel Tank
- Heated Mirrors
- Digital Tachograph
- Tachograph (Control Device)
- LED Lamp
- Manual
- Radio/Cassette
- Sliding Fifth Wheel
- Sleeper Cab
- Fabric Upholstery
- Additional Brake System
= Remarks =
Configuration: 6x2, twin tyres, unladen weight: 9310 kg, gross weight: 27000 kg, total tank capacity: 860 litres, 2nd diesel tank, chassis height: 99 cm, fifth wheel height: 118 cm, fifth wheel: sliding type, number of locks: 1, cab type: sleeper cab, cruise control, tachograph (control device), digital tachograph, air conditioning, stationary air conditioning, auxiliary heater, electric windows, electric mirrors, radio/cassette, color: green, heated mirrors, lighting type: LED lamp, speed limiter, climate control, Bluetooth, engine power: 450 kW (603 Hp), fuel: diesel, Euro 6, transmission: Opti-cruise, gearbox type: Scania, speed limiter, additional brake system, retarder brand: Retarder, power steering, ABS, ASR, starter battery, central locking, seating: 1+1, seat cover: fabric, seat adjustment: manual, 6X2/2 PUSHER