KELLENBERGER Kel-Varia UR225-1500 1-2-6-7
Tahun pembuatan
2002
Kondisi
Bekas
Lokasi
Kirchheim unter Teck Jerman
Mesin penggiling silinder - universal KELLENBERGER Kel-Varia UR225-1500 1-2-6-7
more Images
Data mesin
Nama mesin:
Mesin penggiling silinder - universal
Pabrikan:
KELLENBERGER
Model:
Kel-Varia UR225-1500 1-2-6-7
Tahun pembuatan:
2002
Kondisi:
bekas
Harga & Lokasi
Lokasi:
73230 Kirchheim Jerman
Hubungi
Rincian penawaran
ID iklan:
A17404443
Nomor referensi:
1056-M24Vari
Pembaruan:
terakhir pada 27.03.2025
Deskripsi
Grinding diameter: 450 mm
Grinding length: 1,500 mm
Centre height: 225 mm
Control system: FAGOR
EQUIPMENT
-T1 500 mm grinding wheel diameter
-T2 400 mm grinding wheel diameter
-T6 internal grinding attachment
-T7 internal grinding attachment
-Spindle motor, water-cooled, 9.8 kW
-Marposs tool measurement system
-Active longitudinal positioning
-Kel-Set
-GAP monitoring on T1 and T2 by ELASO, contactless integration into the control interface
-GAP monitoring on T3/T4 via fluid sensor
-Semi-automatic balancing by ELASO, integrated into the control interface for T1/T2
-Tailstock: hydraulic, with fine adjustment +/- 150 µm
-Dressing device on subtable, workpiece spindle side
-Dressing device on subtable, tailstock side
-Dressing device on table top
-New service- and operator-friendly enclosure
SPECIAL FEATURES:
Giedpfxouxfu Ns Alkot
Workpiece spindle head with direct drive
*strongly recommended for non-cylindrical grinding
*Max. workpiece weight (overhung): 75 kg
*Max. workpiece weight (between centers): 150 kg
*water-cooled
*MK5 combined with short taper mounting acc. to DIN 55026
*Oriented spindle stop
*Fixed base
B axis with direct drive, centre height 225 mm